Wolne miejsce podczas tworzenia partycji

Witam,
Kiedy próbuje zainstalować Manjaro, na etapie partycji pokazuje mi się, że mam cały dysk wolny pomimo tego, że mam na nim system. Nie pojawia się żadna partycja ani nic, pomimo tego, że Windows się uruchamia. Po stworzeniu nowej partycji system nie chce się zainstalować

Zrób jakieś zdjęcie jak możesz. Spróbuj podzielić partycje z poziomu windowsa win+r -> diskmgmt.msc.

Może wybierasz zły dysk? Czasem zdarza się, że komputery mają mini SSD do rozruchu.

Nie, wybieram odpowiedni dysk. Wysyłam również screeny wyświetlające instalację.

Hmm, na live preview zainstaluj gparted (podczas instalacji z dodatkowych opcji zaznacz mtools) i daj znać czy tam jest zmiana. Jeśli tak spróbuj zmienić system plików na pustej przestrzeni na ext4 i uruchom instalator.

Czyli zrób formatowania gparted, a potem tylko wybierz manualnie odpowiednie partycje z instalatora i zamontuj je. Pamiętaj o odpowiednich flagach.

Partycja swap nie jest wymagana bo można zrobić plik swap, ale musisz uwzględnić na niego miejsce na partycji root. 40GB na root bywa OK (sam tyle mam, ale plik swap mały, dynamiczny), ale może czasem zabraknąć, więc z 50GB lub więcej jest lepiej.

Ok, udało mi się to naprawić. Pisałem też na anglojęzycznej części forum i tu macie rozwiązanie: Installer can't see partitions on disk

2 Likes

Wyczyść ten dysk sobie (zeruj) przed instalacją np. MiniTool Partition Wizard (na jakimś WindowsPE LIVE), ukatrupi to wszystkie dane i wszelakie śmieci. U mnie ostatnio na niby czystym dysku (Adata Su900) Manjaro przy instalacji pokazał stare partycje a dysk był niby formatowany wcześniej pod mintem i niby stworzono nową partycję ex4 (tylko jedną). Zerowanie na ssd niby nie polecane ale ja i tak robię nadpis zerami każdego dysku na którym stawiam sobie czyste systemy, wtedy nie ma niespodzianek ...

Dlaczego zerowanie ssd miałoby być niewskazane? Również autor posta chciał zrobić dualboota, więc troche lipa jakby miał instalować na nowo windowsa. Chociaż w sumie taki pierdzielnik miał w tych partycjach że może 10 fpsów by doszło xd

Forum kindly sponsored by