Gry nie uruchamiają się

Witam
Wczoraj przeniosłem się na Linuxa Manjaro KDE. Mam myślę duży problem ponieważ nie chce mi się uruchomić żadna gra. Posiadam na razie zainstalowane dwie gry (League of Legends ; TLauncher) i żadna z nie się nie uruchamia. W przypadku TLaunchera jest tak że po prostu wyskakuje błąd sterownika i jest napisane że żeby zlikwidowac problem należy reinstalować sterownik graficzny ale to nie pomogło, a w przypadku LoL’a to w zasadzie nie wiem co jest ale gdy chce dołączyć do meczu po prostu nie dołącza i wyskakuje jakiś błąd (podejrzewam że może to być wina programu Wine, DXVK albo też sterowników) , ewentualnie po prostu zrobiłem jakiś błąd przy konfiguracji systemu czy coś. Jeżeli ktoś wie o co chodzi i jak to naprawić to bardzo proszę aby ta osoba napisała mi krok po kroku jak to naprawić.

Podaj podstawowe informacje o systemie. Podaj też logi i komunikaty, jakie te gry wypluwają. I opisz dokładnie, co do tej pory zrobiłeś i w jaki sposób.

Dobra postaram się. Więc podstawowe informacje o systemie:

-Sterowniki : > Installed PCI configs:
--------------------------------------------------------------------------------
                  NAME               VERSION          FREEDRIVER           TYPE
--------------------------------------------------------------------------------
          video-nvidia            2021.12.18               false            PCI
           video-linux            2018.05.04                true            PCI


Warning: No installed USB configs!

- jądro : Currently running: 5.15.28-1-MANJARO (linux515)
The following kernels are installed in your system:
   * linux510
   * linux515

- wersja manjaro : ManjaroLinux 21.2.5 Qonos

- partycjonowanie : NAME FSTYPE FSVER LABEL UUID                                 FSAVAIL FSUSE% MOUNTPOINTS
loop0
     squash 4.0                                                    0   100% /var/lib/snapd/snap/bare/5
loop1
     squash 4.0                                                    0   100% /var/lib/snapd/snap/core18/2344
loop2
     squash 4.0                                                    0   100% /var/lib/snapd/snap/gnome-3-28-1804/161
loop3
     squash 4.0                                                    0   100% /var/lib/snapd/snap/gtk-common-themes/1519
loop4
     squash 4.0                                                    0   100% /var/lib/snapd/snap/netflix-web/1
loop5
     squash 4.0                                                    0   100% /var/lib/snapd/snap/snapd/15177
loop6
                                                                            
loop7
                                                                            
sda                                                                         
├─sda1
│    vfat   FAT32 NO_LABEL
│                       CB51-1E86                             299,1M     0% /boot/efi
└─sda2
     ext4   1.0         30f9d62a-13d8-4027-a51d-85b9c82c4ea7  396,3G     8% /

- RAM : razem       użyte       wolne    dzielone   buf/cache    dostępne
Pamięć:       7905        1799        2909         212        3197        5610
Wymiana:           0           0           0

Teraz powiem o TLauncherze. Więc jak już mówiłem wyskakiwał komunikat że aby to naprawić należe usunąć sterownik graficzyny i zainstlować go ponownie, w dodatku też otworzyło się okono z terminala z chyba opisanymi błędami ale tego to nie wiem bo nie patrzyłem w to. A jerzeli chodzi o LoL’a to podczas wchodzenia na mecz pojawia się taki błąd
A critical error has occurred and the process must be terminated.
Would you like to create a cash dump to aid the developers in troubleshooting this issue? This may take up to 5 minutes.
NOTE: The process may appear unresponsive during this time.

I do wyboru mam 2 opcje ,tak" i ,nie" ale po przeklikaniu tych i dalszych opcji (wszystkiego próbowałem) nadal nie dołącza do meczu.
W dodatku nie wiem czy to normalne na linuxie ale LoL bardzo długo się włącza.
PS. Mam nadzieję że te informacje co skopiowalem z terminala są czytelne. I wiem że nie wysłałem logów ale nie wiem co to i jak i gdzie to znaleźć (tak wiem że dałeś odnośnik do poradnika) ale jakoś nie wiem nadal jak zdobyć te logi.

A i jeszcze do tej pory próbowałem instalwać jakieś inne sterowniki do GPU i też próbowałem coś z instalcją Wine i DXVK ale mi się nie udało.

To raczej oczywiste, skoro tylko wysłałeś programistom zgłoszenie o błędzie.

Jakimi błędami? Przyjrzyj się im i wklej je tutaj.

To normalne.

Inne sterowniki to znaczy jakie? Nouveau? Którąś (którą?) ze starszych wersji własnościowego sterownika?

Co konkretnie próbowałeś, zmieniałeś? Odwróciłeś potem te zmiany?

Uruchom programy z konsoli i wklej tutaj to, co się pokaże.

Dołącz więcej informacji o systemie, przede wszystkim inxi -Fazy. I opisz też skąd i w jaki sposób zainstalowałeś te gry – przez Steam, Lutrisa, czy może z jakiegoś innego źródła.

Jak pisze tą odpowiedź to nie ma mnie aktualnie przy komputerze więc nie odpowiem na wszystkie pytania.
Jeżeli chodzi o sterowniki do GPU to nie wiem jakie instalowałem nie zwracałem na to uwagi bo po prostu chciałem jak najszybciej to naprawić.
A jeżeli chodzi o Wine i DXVK to na początku zainstalowałem tylko Wine (ale. Nie wiem jaka wersja) ale wczoraj zainstalowałem jakieś Wine-Staight czy coś takiego nie pamiętam ale napewno było coś w stylu (Wine-S…) i nie próbowałem odwracać jakiś zmian. I też patrzyłem na jakiś poradnik do konfiguracji DXVK ale w połowie jakąś komenda pokazywała błąd że nie ma takiej komendy jak PKGBuild lub PGKBuild czy coś takiego. Jak będę przy komputerze to mogę powysyłać jakieś linki i bardziej konkretne informacje.
Ale dzisiaj pomyślałem aby zrobić coś takiego żeby zainstalować od początku czyste manjaro bez żadnych programów które sam wcześniej instalowałem i abyś mnie poinstruował krok po kroku jak zrobić konfigurację do gier w manjaro alem możesz też dać link do takiej konfiguracji.

Też myślę, że w twoim wypadku to będzie najlepsze rozwiązanie. Na początek po prostu zainstaluj system, z którego iso to już kwestia gustu, ważne, żeby było najnowsze. Przy bootowaniu iso wybierz własnościowe sterowniki. Po instalacji zaktualizuj system i zainstaluj Lutris:

pamac install lutris

oraz Wine wraz z zależnościami:

sudo pacman -S --needed wine-staging giflib lib32-giflib libpng lib32-libpng libldap lib32-libldap gnutls lib32-gnutls \
mpg123 lib32-mpg123 openal lib32-openal v4l-utils lib32-v4l-utils libpulse lib32-libpulse libgpg-error \
lib32-libgpg-error alsa-plugins lib32-alsa-plugins alsa-lib lib32-alsa-lib libjpeg-turbo lib32-libjpeg-turbo \
sqlite lib32-sqlite libxcomposite lib32-libxcomposite libxinerama lib32-libgcrypt libgcrypt lib32-libxinerama \
ncurses lib32-ncurses opencl-icd-loader lib32-opencl-icd-loader libxslt lib32-libxslt libva lib32-libva gtk3 \
lib32-gtk3 gst-plugins-base-libs lib32-gst-plugins-base-libs vulkan-icd-loader lib32-vulkan-icd-loader

Potem uruchamiasz Lutrisa, w zakładce Sources wybierasz LutrisCommunity installers i wyszukujesz:

  • League of Legends – kliknij, na dole okna pojawi się opcja instalacji, zainstaluj. Tylko uważnie przeczytaj podany link, tam jest parę uwag odnośnie do instalacji gry.
  • Minecraft: Java Edition – z tego co czytam w sieci TLauncher to jakiś launcher do Minecrafta, więc domyślam się, że o to ci chodzi. Jak wyżej, z tym, że przy instalacji wybierasz z listy TLauncher.

To wszystko, po tym obie gry powinny bez większych problemów działać. Poza instalacją tego co trzeba nie powinna być potrzebna żadna dodatkowa konfiguracja.

Jeszce mam takie pytanie w sprawie Lola bo wczoraj natknąłem się na poradnik jak go zainstalować to jest to tam pokazane w kompletnie inny sposób. I wiem że ten poradnik jest z przed dwóch lat ale ja się nie zna i właśnie chce się spytać czy skorzystać z tego poradnika co ja znalazłem czy zrobić tak jak ty napisałeś

Dałbym link to tego poradnika ale nie mogę bo chyba za krótko konta mam na tym forum czy coś.
Ale ten poradnik możesz znaleźć na kanale
Świat Linuxa

Ja bym nie kombinował z jakimiś instrukcjami sprzed paru lat. Sporo mogło od tamtego czasu zmienić.

I jak, poradziłeś sobie? Gry się już uruchamiają?