Yeni kurulum yaptım

herkese merhaba hala birileri varmı bilmiyorum ama ingilizce arşivlere baktım bulamadım bir iki sorumun yanıtını.

birincisi henüz yeni kurdum, hangi özellikler yüklenmeli, araçtırmalarıma göre bir sürü şey var, pamac aur yay vs. nereden başlamalı kurmaya genellikle oyun ve video edit yapıyorum.

ikincisi hazır tema indirdim gnome görünümlü ama oda çalışmadı, gnome görünüme nasıl geçebiliriz bunun için ne yüklemeli veya bu sorularım hakkında bir rehber varmı ingilizcede olabilir.

edit: sağ altta sürekli “please update the kernel, there are new releases” gibi uyarılar alıyorum, software yükleyicisinden update system yaptığımda ise “your system is up to date” diyor.

edit: oyundayken alt tab yapamıyorum, masaüstüne geçmiyor oyuna geri dönüyor hemen bunu bir çözümü varmı?

teşekkürler

selamlar,

  1. pamac zaten program ekleyip kaldırdığınız programdır. orada isterseniz aur ve flatpak uygulamalarını aramayı açabilir ve yükleyebilirsiniz. başka bir şeye ihtiyacınız olmayacaktr. öneri olrak, pacman programını inceleyin, bazen gerekebilir.

  2. hangi DE’yi kurdunuz? DE’nin kendi araçlarıyla yeni tema değiştirin. her tema uygun olmayabilir, güncellenmemiş olabilir.

  3. manjaro en yeni kerneli kullanmanızı sağlıyor. size o uyarıyı veren program manjaro settings manager, o programı inceleyin, dilediğiniz kerleni yükleyip çalıştırabilirsiniz. Bilgisayarınızda sorun olursa başka kernellerle deneyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şeyler var, öncelikle lts kernelleri tercih edin. ikincisi bütün kernelleri uninstall etmşken veya sadece çalışmayan bir kerneli yüklemişken bilgisayarı kapatmayın. Garanti olması için iki veya üç lts kernel sürekli yüklenmiş olsun, grub menüsünde de kernel değiştirebilirsiniz. MSM’nin notification ayarlarını program üzerinden ayarlayabilirsiniz, böyece eski kernel kullanırken size yeni kernel var uyarısı vermez.

hoşgeldiniz :slight_smile:

1 Like

Manjaro forumunda bizden birilerini görmek çok iyi. Hoşgeldin !