Manjaro - problem ze słuchawkami

Witam
Zainstalowałem manjaro tydzień temu. Do laptopa mam podłączone słuchawki. Jak oglądam coś na youtube - to wszystko słyszę. ale jak chce nagrywać dzwiek np na audacity - to mi nagrywa dzwiek z mikrofona wgranego w laptopie. On tych moich słuchawek w ogóle chyba nie znajduje. Skype też nie działa. Robię tam rozmowe testową - to moja kamera mnie widzi. Słysze komunikat ze skypa - ale gdy mówię to jest cisza. Co mam zrobić.? Dziękuje z góry. Nie jestes specjalistą od linuxa.

Trochę za mało dałeś nam informacji.

Jaki masz model laptopa czyli jaką kartę dźwiękową posiada, jakie sterowniki dźwięku używa, jakie DE (środowisko graficzne) masz? Czy masz osobne wejścia na słuchawki i mikrofon czy jedno? Czy testowałeś to pod innym systemem Linux i działało dobrze, czy nie?

Nie jestes specjalistą od linuxa.

:hushed:

Do laptopa mam podłączone słuchawki. Jak oglądam coś na youtube - to wszystko słyszę. ale jak chce nagrywać dzwiek np na audacity - to mi nagrywa dzwiek z mikrofona wgranego w laptopie. On tych moich słuchawek w ogóle chyba nie znajduje.

Słuchawkami chcesz nagrywać dźwięk ?

• A podpiąłeś słuchawki do portu dla mikrofonu ?
  • W audacity wybrałeś odpowiedni kanał ( urządzenie ) ?
    W pulseaudio też możesz sprawdzić ustawienia.
  • Pozatym może być mały zonk, bo audacity korzysta z Alsa jak youtube,
    a system chyba domyślnie z Pulse Audio
    ( możesz wybrać inny program do nagrywania dzwieku z pulse audio )

A jeśli chciałeś nagrywać dzwięk słuchawkami z portu słuchawkowego,
to nie z każdą kartą dzwiekową się da. ( i jak to nie wiem )

A jeśli chodziło Ci o coś innego to przeredaguj swój pierwszy tekst, by był bardziej przejżysty i zrozumiały.