Hdmi kablosu i̇le tv ye bağlama sorunu

Neden bilmiyorum ama manjaro 20.2 Nibia kullanıyorum. HDMI kablosu ile bağlantı yaptığım da tv ye sadece duvar kağıdı gözüküyor. Ses laptop dan geliyor. Ekran ayarlarından ayarlamaya çalıştığım da ise ikinci ekran yapıyor sağ tarafında ekran kaydırınca görüntü aktarıyor. Niye ses laptop dan çıkıyor ses ayarlarından hdmı şeçtiğimde olmuyor. Kısaca sı hdmı ile bağlantı yapmak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. Gnome kullanıyorum. Daha önceden ise linux mint cinnamon kullanıyordum böyle bir sorun olmamıştı.

Forum’a hoşgeldin :+1:

Şu an bilgisayar başında değilim, telefon dan yazıyorum, o nedenle pek fazla yardımcı olamayacağım…

Neyse, başkalarının daha iyi yardımcı ola bilmeleri için laptop’unuzun hakkında bazı teknik bilgileri paylaşmanız önem taşıyabilir:

Eğer bu sayfayı anlamak için ingilizceniz yetersiz’se, yakında tercüme etmeye deneyebilirim.

biraz araştırmalar ve daha çok kurcamalar sayesinde şu an problemi çözdüm teşekkür ederim herkes için. Eğer aynı sorunu yaşayan olursa yardımcı olurum.

Sorunu tam olarak nasıl çözdüğünüzü adım-adım yada kademeli olarak paylaşsanız ilerideki ziyaretçilere yardımcı olmuş olursunuz.
Seneler sonra olsa bile yada siz bu foruma takılmazsanız bile… :wink:

Mod-edit: Editorial wrt layout and reflow

• İlk önce terminal den sudo pacman -S inxi komutuyla güncellendirme ve doğrulama yaptım.
  • Ardından inxi -F konutuyla kontrollerimi sağladım.
  • Bu işlemden sonra masaüstü sağ tık ayarlar ekranlar menüsünden aynala bölümüne tıklıyoruz.
  • Bu işlemi yaparken ekran birleştir menüsünde ise hdmi bağlantısında olan monitör ya da tv yi görüyor mu kontrol etmekte fayda var.
  • Aynala sekmesine gelindiğinde sağ üst köşe de uygula diyoruz karşımıza seçenek çıkacak.
    Burada önemli olan ayarları sakla dersek işlem iptal oluyor.
    Ayarları eski haline getir yaparsak görüntü tv ve PC ile eşzamanlı olacak fakat ses yine PC den çıkacaktır.
    Bunun içinde yine ayarlardan sesi hdmi seçiyoruz.
    Artık her şey tamamdır.

Hatırlatma fayda var eğer uzun zaman işlem yapmadan bekleyip ekran kilitlenirse tv ikinci ekran olarak belirlenir yine aynala olayını tekrar etmek durumunda kalıyoruz.
Şimdilik bu şekilde çözebildim

This topic was automatically closed 15 days after the last reply. New replies are no longer allowed.