[Rozwiązane]Jak ustawić czas (roczny) mierzony (tylko) w sekundach

Witam,
Konkretnie, chciałbym ustawić czas w zasobniku, jako zamiennik zegara systemowego, tak, by ujmował ( minusował ) tyko sekundy licząc od 1 stycznia do 31 grudnia, każdego roku.
np. 365 dni to 31536000 sekund … i takie specyficzne pojęcie czasu mnie interesuje.

Jestem laikiem komputerowym, mój sprzęt funkcjonuje z linux mint xfce4.

Dziękuję za zdziwienie, zainteresowanie.

ps. na forum “dobrych programów” zadałem dokładnie takie samo pytanie, dotychczas nierozwiązane.

Ja się z tym jeszcze nie spotkałem. To na tyle nietypowa rzecz, że najprawdopodobniej trzeba będzie napisać własny aplet do xfce, lub sforkować obecny, a to już wymaga umiejętności i wiedzy. Większość osób nie będzie chciała się w to angażować nie widząc potrzeby istnienia takiego pakietu.

to pytanie może skierujesz na właściwym forum:

http://forum.linuxmint.pl/

może tam ktoś się z tym spotkał :wink:

myślę że to [quote=“LinGruby, post:3, topic:17625”]
linux mint xfce4.
[/quote]

… nie ma znaczenia. linux to … linux :wink:

Dziękuję.
podobną odpowiedź otrzymałem w innej dyskusji.

Pomysł pojawił się, przy okazji, pasji do astrofizyki. Naukowo czas (co może wielu zaskoczyć, szczególnie gdy słyszy się o milionach lat świetlnych… ) liczony jest na podstawie podstawowej jednostki czasu, sekundy.

to zainstaluj paczkę .deb z minta na manjaro (Arch ) powodzenia :smiley:

nie mam na myśli wypakowanie i i przekopiowanie do odpowiednich katalogów :wink:

linux
manjaro kde, xfce …
ubuntu kde, xfce …
debian kde, xfce …
… kde, xfce …
… i tak dalej. Jakiej ideologii temu nie przyprawić, Linux to wciąż jądro + powłoka ( kde, xfce … ) :slight_smile:

Może łatwiej po prostu będzie znaleźć gotowy skrypt online, który to wyświetla? Lub stworzyć taki, ale nie pytaj się jak, to nie moja specjalność ;P.

http://docs.xfce.org/xfce/xfce4-panel/clock

Na powyższej stronie pomocy “zegarowej” istnieje kilka możliwości ręcznego ustawienia zegara, i jedną z najbardziej “przerabialnych” jest opcja:

%s seconds since 1970-01-01 00:00:00 UTC

w przypadku której , jeśli by umieścić dowolną zmienną (np. początek obecnego roku zamiast 1970-01-01 ), mogło by to nabrać sensu. Jednakże i tu istnieje mały dylemat, mianowicie czas jest dodawany od ustalonej daty, a mi chodzi o coś zupełnie przeciwnego (cofanie czasu od 1.01 - 31.12 od pełnej liczby rocznej do zera).
Szkopuł w tym że nie jestem informatykiem…

Ja też nie… ale może jakiś się tutaj przypląta… ;). To już inne czasy i nie tylko informatycy używają linuxa.

Swoją drogą będziesz miał więcej szans znalezienie odpowiedzi, jeśli posłałbyś to zapytanie na angielskie części forów.

Dziękuję, wiedziałem że to nie będzie takie proste.
…ale jak to mówią, jeden kamyk powoduje lawinę :slight_smile:

Możesz sobie napisac skrypt w bashu

przykład z dodawaniem w terminalu

$ echo $[1+1]
2

komenda date pozwoli na pobranie aktualnej daty, wiecej po wpisaniu

date --help

oraz

man date

Jak wpiszesz pytanie po angielsku to być może trafisz na podpowiedz
http://unix.stackexchange.com/questions/24626/quickly-calculate-date-differences

W ten sposób otrzymany wynik polecenia lub skryptu możesz wyświetlić na ekranie przy pomocy Conky.
https://404.g-net.pl/2013/07/conky-manager-dla-dekoratorow-pulpitu/

Przykład polecenia w terminalu:

$ miesiac=$(date  "+%m") ; echo "miesiac $miesiac" ; dni=$(date -d "$miesiac/1 + 1 month - 1 day" "+%d") ; echo "dni $dni" ; dzien=$(date "+%d") ; echo "dzien $dzien" ; echo "Do końca miesiąca pozostało $[$dni-dzien] dni"

miesiac 02
dni 28
dzien 15
Do końca miesiąca pozostało 13 dni
while true; do echo $[1514761199-`date +%s`];sleep 1; done

To polecenie wypisuje co sekundę ilość pozostałych sekund do końca roku (31-12-2017 23:59:59). Nie mam pomysłu co dalej…
może przekierowywać wyjście do pliku > plik.txt
i obserwować plik za pomocą watch ?

while true; do echo $[1514761199-`date +%s`]> plik.txt;sleep 1; done

Podgląd pliku:

watch -n 1 -t cat plik.txt 

Zawartość tego pliku można raczej łatwo wyświetlić w Conky.

2 Likes

Jestem szczerze wdzięczny za rozwiązanie problemu, który notabene, rozniósł się po dwóch forach internetowych.
Dziękuję, i BRAWO :)!

Dziękuję za pomoc!

W ramach wdzięczności proponuję przejść na manjaro ;).

P.S. Zaznacz także post, w którym jest rozwiązanie. Jest takie kwadratowe pole, które możesz zahaczyć. Dobrze też jest modyfikować temat, zwykle dodaje się w nawiasie kwadratowym [Solved], można ew. polski odpowiednik zastosować. Pomaga to innym użytkownikom z podobnym problemem znaleźć rozwiązanie.

Dziękuję za zachętę, używałem Manjaro przez cały rok 2015 rok, nawykłem jednak do apt… i tym podobnych historii w terminalu, w przeszłości (przed Manjaro), jak i obecnie.
Komputer funkcjonuje sprawnie, co jest clue działania całej maszyny.
nie odcinając się, pozdrawiam.