Partycja SWAP - efektowniejsze zużycie

Witam wszystkich.Jak ustawić w systemie żeby partycja swap była bardziej agresywnie wykorzytywana?Bo gdy zapełnie ponad 3 giga to swap dosyć mało zapełania się może i to dobrze bo przez to system chodzi.Ale wolałbym aby częściej była wykorzystywana bo nie raz udało mi się ją zapełnić (chodzi o ram).

A po co chesz, żeby się bardziej zapełniała? Ja wcale nie mam swap :slight_smile:

No ale ile masz RAM?W przyszłości jak będę miał 8gb zapomne.A i czasem sobie usypiam lapka zamykajac klape

No ja mam 8 :slight_smile: ale jak miałem 4 to nie obchodziło mnie czy się w pelni zapełnia. Z tego co mi sie zdaje to swap ma slużyć jak już zwykła pamięć nie wyrabia.

Zawsze jak wskasuje swap to komputer zwalnia mocno (przynajmniej w wersji HDD, ale nawet na SSD widać zwolnienie), więc używanie go wcześniej nie wydahe się być dobrym pomysłem. Swap to rezerwa ratunkowa, ale jest za wolna i za mało efektywna, żeby dało się normalnie na kompie pracować.

No tez tak mi się zdawało dlatego najlepszą opcją jest raczej zakup RAMu

A propos swapu, czy jest on niezbędny do hibernacji komputera? Na chwilę obecną mam 8gb ramu bez swapu i jak komputer dłużej poleży w hibernacji to nie wstaje (konieczny jest reset)

tak, musisz mieć więcej swapu niż masz ramu, aby móc używać hibernacji

A nie jest tak, że musisz mieć więcej SWAPu niż aktualnie użytego RAMU a nie generalnie ramu? Z tego co wiem to Ubuntu korzysta teraz ze swapfile. Możesz użyć też takiego rozwiązania. https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Add_a_/swapfile Jak dodasz sobie wiecej ramu to poprostu go sobie wyłączysz.

Myślałem, że swapfile się generuje dynamicznie :frowning:

Nope, partycja swapu zawsze była stała. W dawnych czasach zalecało się aby była dwa razy większa od ramu, ale w tamtych czasach miało się go 256 albo 512MB. Teraz jeżeli nie używasz hibernacji i masz >=8GB ram to według mnie 1-2GB spokojnie starczy.

Plik swapu to stosunkowo nowy wynalazek i domyślnie nie działa z hibernacją, trzeba zmodyfikować trochę kernel z tego co wiem. Powstał chyba po to aby SSD mogły sobie lepiej radzić z jego trimem oraz żeby nie robić niepotrzebnych, małych partycji. Nie może być generowany dynamicznie ze względu na fragmentację dysków twardych, która zmniejszałąby jego wydajność.

Osobiście używam pliku swap 1GB, tylko po to aby był w razie czego.