Monster laptop, Oturum ve donanım sorunu

Merhaba ben yeni bir linux kullanıcısıyım, windows işletim sisteminden bıktığım için linux öğrenmeye karar verdim.
Bilgisayarımda yaşadığım sorunları detaylındırmaya çalışacağım desteklerinizi samimiyetle beklemekteyim şimdiden çok teşekkürler.
İlk setup sırsında oturum açmak için şifre istesin seçeneğini işaretledik ve oturum açarken dondu.
İkinci setup sırasında bu oturum açmak için şifre isteme parametresini açmadık ve oturum başarılı açıldı, ancak diğer oturum işlemleri sırsasında restart ve shut down gibi problem tektarlandı ekran donuyor bilgisayar kapanmıyor.
Bilgisayara yeni ssd takıldı ve 1 adet boş hdd bulunmaktadır.
2.olarak bilgisayar donanımlarını görmemekte ekran kartımı algılamamaktadır.
Tavsiye ve önerileriniz için dört gözle beklemekteyim, ilginiz için teşekkürler.

Merhaba.
Nvidia ekran karti oldugunu varsayarak; kurulumu "non-free" driver ile kurmayi denediniz mi? Kurulum cd ya da usb sini taktiginizda masaustune gelmeden onceki ekrandan non-free yi deneyerek bunu yapabilirsiniz. Veya mevcut kurulumdan manjaro ayarlar bolumunden non-free driverleri kurabilirsiniz. Non-free driverlar kuruluysa zaten daha guncel kernel seceneklerini deneyebilirsiniz. Bu bolumun alt konu basliklarinda @oguzkagan in Manjaro Elkitabi linki var bu islemler icin ondan faydalanabilirsiniz.

Bu arada ekran kartinizin alginip algilanmadigini
inxi -G komutu ile kontrol edebilirsiniz. Linuxta Nvidia kartli intel laptoplar bumblebee uygulamasi ile switch edilmektedir. optirun glxgears komutu ile de fps degerlerini ve kartin calisma durumunu kontrol edebilirsiniz.

Ezbere konuşmak istemiyorum ama restart veya shutdown yaparken donma sorunu ile ben de karşılaşıyordum, acpi parametreleri ile çözdüm, çift ekran kartlı bilgisayarların genel problemi sanırım :smiley:

Terminale aşağıdaki kodu yazarak sonucunu paylaşabilir misin?

inxi -Fxz

Merhaba ilginiz için çok teşekkürler yabancı bir arkadaşın önerisi ile bir nebze sorunum çözüldü sadece ekran kart arasından nvidia ya geçiş yapamıyorum, ben bu bağlantı sayesinde görebileceğiniz Notebook, Session and Hardware problem kişi ve yorumu sayesinde kapatma ve yeniden başlatma sorununu çözmüş bulunmaktayım sadece ekran kartımda kullanılanı belirleyemiyorum
sizin verdiğiniz kodun sonucu

Merhaba Notebook, Session and Hardware problem bu bağlantı sayesinde sorunum kısmen çözüldü sonuç

aşağıdaki gibi ben optimus-switch yükledim kapatme ve yeniden başlatma çözüldü ancak şöyle bir durum varki nvidia ya geçiş yapamıyorum ilginiz için çok teşekkürler oldukça acemiyim her türlü destek için minnettarım

Sahipli sürücüler ve Bumblebee kurulu mu?
Sürücüleri öğrenmek için mhwd -li
komutunun çıktısına bakmalıyız. Manjaro Settings Manager ---> Hardware Configuraiton dan şu sürücünün kurulu olması gerekiyor

Sürücüyü kurduktan sonra reboot yapın. Hibrit (Intel + Nvidia) kartlar için malesef henüz otomatik switch özelliği yok. Nvidia ile çalıştırmak istediğin programı optirun program adı şeklinde çalıştırman gerekiyor. Örneğin optirun kdenlive
Sende optirun çalışmadığına göre demekki eksik paket var ya da Bumblebee kurulmamış.

Forum kindly sponsored by Bytemark