MongoDB

Merhaba, Linux'da yeni bir kullanıcıyım ve Windows tarafında geliştirmekte olduğum bir ürünü (Node JS + MongoDB) Linux tarafında geliştirmeye devam etmek istedim. Sonuç olarak Manjaro'yu tercih edip yükledim.
Şuan tek bir sıkıntım var, o da veri tabanımı yükleyemiyorum. Node JS 'i ve NPM 'i yükledim. Paket Yöneticisine MongoDB yazdığımda; PHP, Python ve C dilleri için sürücü veya kütüphane çıkmakta.
MongoDB sitesine gittiğimde ise, (.deb) veya (.rpm) uzantıları var. (Ki bildiğim kadarıyla onlar da yüklenmemekte.)

Kısaca, ben MongoDB'yi nasıl yükleyebilirim?

MongoDB resmi repolardan kaldırılmış. Aur repolarında bulabilirsin.
Yüklemek için eğer yay veya trizen sahip değilsen;
sudo pacman -S yay
sonrasında
yay -S mongodb
yazabilirsin.

Başkan yanıt için teşekkürler. Yay üzerinden yükleme yapmaya başladım, yaklaşık 20-25 dk bekledim ekranda sayfalarca yazı geçti. Bana sürekli aynı şeyler yazıyormuş gibi geldi, böyle olması normal mi yoksa bir yerde hata mı yaptım acaba?

Enter basarak geçebilirsin. Default değerler ile kurulum gerçekleşmesi lazım. Bi ara wiki'ye yay kullanımını eklerim.

AUR'dan mongodb yüklemeye çalıştığında, kaynak kodundan derliyor, bu da uzun sürebilecek bir işlem. Eğer hızlıca yüklemek istersen, AUR'da hazır derlenmiş mongodb-bin paketi var.

yay -S mongodb-bin

1 Like

Valla başkan, 1 saat kadar beklediğim oldu bitmemişti,, öyle olunca iptal etmiştim :slight_smile: Şuan Windows kısmındayım, hemen geçip deneyeceğim..

Edit : Kurulum tamamlandı, çok teşekkür ederim :slight_smile:

1 Like

Forum kindly sponsored by