Manjaro Hakkında

Merhaba. Manjaro hakkında bilgiye sahip değilim. Rehberlere diğer web kaynak kaynaklarından öğrendiğim kadarıyla Arch linux temelli dağıtım olduğu (distro demek mi doğru olur). Kafama takılan şimdiye kadar debian tabanlı olduğunu düşündüğüm arch linux ayrı dağıtım olduğu yazıyor. Arch ve debian arasında terminalde kullanılan komutlar farklı mıdır mesela. kafam karışık yanlış şeyler yazdıysam da af buyurun. Varsa linux, arch yada manjaro için detaylı rehber kitap pdf tavsiyeleriniz yardımcı olursanız sevinirim.

Türkçe kaynak zaman buldukça eklemeye çalışıyorum.
https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Manjaro_Genel

Bunları da okumuştum. Devamını ekliyoruz.

Evet. Arch ve Debian tamamen ayrı dağıtımlardır ve farklı paket yöneticilerine sahiptir. Arch, pacman paket yöneticisini kullanır; Debian, APT kullanır.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman/Rosetta

Bahsettiğim konu buydu. Ancak sudo komutu evrensel ve geçici root gibi bir anlama geliyor sanırım. Peki sudo benzeri kodlar aynı mı? Farklar sadece kullandığı paket yönetici gibi araç yada uygulamalar mı?

Aslında tüm dağıtımlar, Linux'tur ve çoğunlukla aynı programları kullanırlar. Dediğiniz gibi sudo benzeri kodlar aynıdır. Sadece paket yöneticisi ve kullandıkları repo'lar farklılaşıyor. Ayrıca dağıtımların öntanımlı olarak sistemi konfigüre ediş biçimleri farklı olabiliyor. Bunlar dışında, hepsi Linux.

Ama şunu da belirteyim, paket yöneticisinin farklı olması önemli bir ayrım. Sistemin update ediliş biçimini etkileyen bir faktör.

Harika : )

Şu ana kadar gördüğüm manjaro paket yönetiminde zengin ve pratik. Bu belki yıllar önce linuxta uygulama kurabilmek için çekilen sıkıntıdan ya da manjaro bu işi iyi yapıyor.

Benim niyetim hafif bir sistem kurmaktı. Xubuntuyu kurmak istedim ancak sürekli hatalar aldım. Tam iki gün denediğim şey kalmadı. Sonrasında ümitsizce manjaroyu kurmaya karar verdim. Ancak daha kurumlumdaki basitliği ve kararlılığı beni mest etti. Umarım aramız bozulmaz. Karşılaştığım tek sorun Qmmp de şarkı yüklediimde ilk 3 dakika şarkılar donuyor.

Manjaro'nun Pamac GUI paket yöneticisi AUR desteği ile gerçekten çok pratik. Ben 6 ay Manjaro Xfce kullandıktan sonra Xubuntu'ya geçtim. Açıkçası sürekli update yapmaktan ve her update öncesi Timeshift ile backup almaktan bıkmıştım. Şimdi Xubuntu'da hiç Timeshift backup'ı almadan update yapabiliyorum, çünkü sistemin kırılmayacağını biliyorum. Sadece 6 aylık sürüm güncellemesi öncesi Timeshift backup'ı almak yetiyor. Ama itiraf etmeliyim ki, Pamac'in pratikliğini özledim :slight_smile:

Ubuntu'nun Manjaro'ya göre bir avantajını da belirtmek isterim. Genelde programcılar, programlarının Arch paketini yayınlamıyorlar, fakat Debian paketini yayınlıyorlar. Debian paketleri direkt olarak Ubuntu'ya yüklenebiliyor. Bu programlar, Manjaro/Arch dünyasında AUR script'leri sayesinde yüklenebiliyor. Fakat AUR script'inin yaptığı genelde, uygulamanın debian paketini indirip, arşivden çıkarıp, Arch sistemine uygun bir şekilde tekrar paketleyip, sisteme yüklemek oluyor. Bu da bana pek verimli gelmiyor. AUR paketlerinin update'i sırasında işlemcinize ekstradan yük binmiş oluyor.

Qmmp'ye özgü bir sorun olabilir. Başka ses çalıcıları deneyebilirsiniz. Clementine, Rhythmbox, Audacious gibi.

xubuntu kurumda dosya aktarımında 51/51 kısmında kalıp logu aınca hatalar görünüyor. Hiç bitmeyen ya da çok uzun süren kurum sürecinden sonra yeniden başlatınca grup siliniyor ya da direkt windows açılıyor.

Logdaki hataları internette aratıp çözüm bulmaya çalışabilirdiniz belki. ISO dosyasında bir sorun vardı ya da isoyu usb'ye yazarken sorun oluşmuş olabilir. Aklıma gelenler bunlar. Xubuntu 19.10 denediyseniz, 18.04 veya 18.10 iso'ları ile de deneyebilirsiniz belki. Tabi Manjaro'da da kalabilirsiniz. Manjaro'da her programın en son sürümünü kullanmak da güzeldir. Sizin tercihiniz.

Xubuntuyu hem 18 hem 19 sürümlerini hemde 32 ve 64 sürümlerini ben ve arkadaşımın indirmeleriyle rufus ve diğer bir yazdırma uygulamasıyla 3 ayrı usb de denedim :smile: değişen birşey olmadı. Kader sanırım beni manjaroya getirdi. Tek seferde çok pratik olarak kuruldu. İşte bu dedim ve mest oldum :smile:

Sistemim kötü değil ancak sadeliği ve akıcılığı seviyorum. xfce de buna uyuyor sanırım. Daha sadesi de yok diye biliyorum.

Benim de tercihim Xfce :slight_smile:

Şöyle bir yazı yazdım yeni başladığım bloğumda. Manjaro Linux Hakkında Bişeyler

Bundan sonra belki de daha çok yazacağım. Yalışlarım varsa lütfen düzeltin.

Link yanlış olmuş fakat google'da aratıp buldum :slight_smile:

:grinning: kardeşim ya. Ben Linux evrenini bu yüzden seviyorum.

Forum kindly sponsored by