Manjaro 17 live usb - problem z modemem Huwaei [SOLVED]

cinnamon
xfce
network
network-manager

Witam.Wraz z nową wersją Manjaro mam problem z moim modem.Gdy próbuje ustanowić połączenie komórkowe przez netowork manager okazuje się że nie rozpoznaje go jako modemu.Chciałbym zaznaczyć że poprzednie wersje (oprócz LXQT) nie miały problem z ustanowiem sieci.Bardzo proszę o pomoc bo chce wrócić do Manjaro(Cinnamon moje ulubione środowisko).Pozdrawiam

Obawiam się, że tego typu problem powinien być posłany na angielsko języczne forum “Support for communiy editions” i opatrzony tagiem Cinnamon. Jest duża szansa, że ściągnęłoby to osobę lub osoby odpowiedzialne za to wydanie i orientujące się w szczegółach.

Oczywiście jest też pewna szansa, że ktoś tutaj poprowadzi cię, żebyś podał więcej detali potrzebnych do zidentyfikowania problemu.

Ja akurat nie znam się na Network Managers, ale dobrze by było, żebyś wyjaśnił więcej, bo na razie brak jakichkolwiek danych.

• co to znaczy wraz z nową wersją? czy instalowałeś system od nowa czy po prostu zaktualizowałeś?
  • czy network managers z innych środowisk nie mają problemów z routerem komórkowym? jeśli tak to jakie sprawdzałeś?
  • jakie są objawy? czy sieć jest widoczna, czy po prostu nie może się połączyć lub rozpoznać rodzaju szyfrowania?
  • próbowałeś resetować ustawienia połączenia?

Pewnie są jakieś komendy do diagnozowania połączeń, ale to już nie moja specjalność.

No wybacz mi ale myślę że problem przedstawiłem dość jasno.Gdy miałem poprzednie wersje (czyt. XFCE,Cinnamon i inne) internet działał i dało się ustanowić połączenie.Dopiero teraz jak testowałem wersje 17(Cinnamon i XFCE) nie mogę tego zrobić bo podczas ustanawiania połączenia nie widzi mojego modemu.Tylko wcześniej wersja z LXQT miała taki problem i na anglojęzycznym forum mi nie pomogli.Jakieś dodatkowe bilbioteki chcieli żebym ściagnać i wtedy może zadziała.Myśle nie będąc fachowcem w dziedzinie Linuxa ale moim zdaniem może tobyć przyczyna nowszego kernela(Wcześniej używany był 4.5 a teraz 4.9).No szkoda mi Manjaro bo nie ma jak dla mnie alternatywy tak dobrej i użytecznej w stosunku do Windowsa.

Zawsze możesz zainstalować i użyć starszy kernel, chociażby żeby sprawdzić czy to coś pomoże. Możesz mieć wiele kerneli na raz. Co więcej, dobrze jest posiadać co najmniej dwa, w przypadku, gdyby jeden coś się schrzanił. Mi to kiedyś uratowało system (update systemu się sypnął w momencie instalacji kernela…, system oczywiście nie wstawał na nim, ale na starszym tak i dlatego byłem w stanie ponownie wykonać aktualizację i wszystko wróciło do normy).

EDYCJA: Mówisz o testowaniu nowego wydania. Masz starsze instalacje, które działają? Jeśli tak to w czym problem?

Niestety nie.Bo nauczyłem się na Manjaro że odrazu jak wychodzi nowa wersja ściągałem obraz.

Chyba wiesz, że po aktualizacji starej instalacji masz tak samo aktualny system jak nowe wydanie? Nawet w informacji systemowej nowa nazwa się pokazuje. Jedyne różnice to możliwie różny wybór pakietów i konfiguracji systemu w nowych wydaniach. W rolling release nie ma zupełnie sensu instalować nowej wersji, bo jest ona jedynie zaktualizowanym obrazem instalki systemu. Nowa wersja jest prezentowana w mediach, żeby zwrócić uwagę na dystrybucję, ale w przeciwieństwie do dystrybucji LTS, nie ma ona większego znaczenia dla użytkowników, którzy już system mają zainstalowany.

Jeśli posiadasz jeszcze stare iso, to najprościej byłoby po prosty użyć go do instalacji systemu i po prostu zaktualizować. Problem może się pojawić jedynie jak iso jest zbyt stare i aktualizacje wprowadzają za dużo zmian, chociaż ostatnio komuś udało się zaktualizować 2 lata nie aktualizowane manjaro, co i tak jest niesamowite, bo jest duża szansa, że taki proces się wykrzaczy. Oczywiście to było możliwe tylko z poziomu terminalu, bo w GUI już nie przepuściło.

P.S. Możesz wypróbować Maboxa - polską wersję Manjaro z Openboxem. Zawsze może do niego doinstalować środowisko jakie ci się podoba. Openbox nie będzie przeszkadzać z niczym.

No przetestuje tego Maboxa

Nie wiem czy to jakiś cud ale odpaliłem go(bardzo sceptyczny byłem)i… voila!Działa!Żeby mieć pewność odłączałem tak mój Huwaei ze trzy razy i działa.Bez problemu rozpoznaje mój modem.Z początku jak testowałem Manjaro myślałem że to wina kernela (obecne wersja 4.9 jest)

To teraz możesz zainstalować cinnamon. Zobaczymy czy to problem z network manager w cinnamon czy w tamptej edycji coś zmienili, że wystąpił taki błąd.

A jak odinstalować całkowicie Openbox?

A po co wywalać openboxa, ja możesz mieć dwa gui :wink: a nawet więcej

Bardzo mi się on niepodoba.Jest nie intuicyjny i menedzer ustawień openbox nie włącza się ponownie.Już wolałbym LXQT(w sumie czemu nie wypróbować).Nawet wiecej pamięci zjada niż XFCE i LXQT (mam na myśli porównując do Manjaro).

no o gustach się nie dyskutuje, ale możesz korzystać z cinnamon i nie powinno być problemów :wink:

ja tam siedzę na manjaro-i3 jest super :wink:

Znaczy też biorę takie rzeczy pod uwagę jak:czy nada sie dla użytkownika kotry juz ma XP a nie moze przejść na Win7 ze względu na brak sterow.I tak se myśle że LXQT jest przyszłościa dla Linuxa jezeli chodzi o środowiska lekkie.A ten obenbox nawet wiecej karty graficznej zuyzywa
-Openbox 45mb
-LXQT - 24mb
A co do twojego i3 jak się sprawuje?Jak z zuzyciem zasobów?

Zwykle wystarczyłoby: sudo pacman -Rs openbox ale tylko, jeśli instalowałbyś openboxa osobno. Niestety instalując cały system spersonalizowany pod openboxa dostajesz cały szereg różnorodnych i skonfigurowanych pakietów. Bez listy co napcok tam zawarł, nie będziesz w stanie usunąć wszystkiego. Jednak wiele z tych pakietów będzie pomocnych i działać dobrze pod cinnamonem. Sam openbox zajmuje bardzo niewiele i narzędzia pod niego też są lekkie, więc lepiej zostawić działające środowisko, choćby dla jakichś awarii lub żeby przetestować działanie czegoś co ci nawala.

W każdym razie lepiej będzie w tym wypadku zostawić openboxa (jest też potrzebny do lxqt, gdybyś chciał kiedyś instalować).

Ok mam dosyć Maboxa( po aktualizacji się zepsuł.Miga czarny podczas uruchamiania systemu.Mam go dosyć).Chciałem dziś wypróbować Manjaro 17.01 ale niestety nie działa wraz modem choc nie całkowicie.Gdy podłącze modem i uruchamia się Manjaro to modem działa i mogę ustanowić połączenie.Gdy tylko odłącze i podłącze z powrotem to już nie działa(nie wykrywa modemu).Więc jest postęp ale to nie to.

Ja juz sie pogubilem

Nie wiem czy to jest to, ale jakiś czas temu była aktualizacja, która miała błąd jeśli robiło się ją z gui pamaca. W efekcie po reboocie zostawałeś z mrugającym kursorem. Sprawa jest łatwa do rozwiązania, bo logoujesz się do tty za pomocą np. ctrl+alt+f2 i wykonujesz komendę aktualizacji systemowej : sudo pacman -Syyu
Po kolejnym reboocie system uruchamiał się normalnie. Jak znasz archa, to takie sytuacje nie są prawdziwą przeszkodą. Jeśli to ten problem, to nie mabox jest winny, a gui pacmana, które nie zawsze potrafi poprawnie przeprowadzić update. Problemy czsem też są z octopi, więc generalnie najlepiej uruchamiać aktualizację z terminala.

Co do twoich problemów z modemem to trudno mi się odnieść, to problem sprzętowy, który jest ograniczony tylko do ciebie, a ja nie jestem tak biegły w tym, żeby pomoć wyszukiwać przyczynę.

Nie wiem.Będe kombinował w inny sposób.Walczę o Manjaro ponieważ to dystrybucja która swoim user-firendly przebiła Ubuntu.Nie dość że gry nie crashuja mi jak na Ubuntu to jeszcze ogrom aplikacji jest dostępnych na system (co wreście daje realną alternatywe dla Windowsa).Gnębie tak z tym problemem bo jestem zmięcziny Windowsem.Jego nowsze wydania stają się coraz bardziej dla głupków którzy chcą aby system za nich myślał.