Manjaro 16.06 (rc1) Birinci Sürüm Adayı Hazır

16.06rc1

#1

Manjaro 16.06 rc1 Birinci Sürüm Adayı indirilmeye hazır. Henüz sürüm notları yayınlanmadı ancak Philip Müller, Xfce, Kde ve Netinstall kurulum medyalarının hazır olduğunu duyurdu. İletiyi buradan görebilirsiniz.

İndirme bağlantısına ise buradan ulaşabilirsiniz


#2

Selamlar Manjaro Linux Topluluğu. Neredeyse final sürüm çalışmalarında sona yaklaştık ve finalden önce ilk sürüm adayımızı duyurmuş bulunuyoruz. En başından itibaren önizleme sürümlerinde de belirttiğimiz üzere bu sürümün kod adı Daniella olarak belirlendi.

Resmi sürümlerimizden amiral gemisi, Manjaro Xfce her zaman hakettiği ilgiyi almıştır. Bu kadar kullanışlı ve görsel bir Xfce sürümünü şimdiye kimsenin çıkarmadığı konusunda iddialıyız. Bu sürüm için amiral gemisi sürümümüz Xfce’dir. Bu sürümde Xfce 4.12 serisi kullanılmıştır. Xfce sürümümüz görsel ve kullanışlı ancak uzun zaman aynı görünümle devam edemeyiz. Bu sebepten Xfce sürümümüz için KDE sürümde kullandığımız Maia temayı da Xfce üzerine vertex-maia olarak uyarladık ve daha ışıltılı, daha hoş bir görünüm elde ettik ve şimdi çalışmaları tamamlama aşamasına yaklaşmış bulunuyoruz. Xfce sürümümüzdeki kozmetik işler gtk3 uyumludur.

Bizim KDE sürümümüz ise benzersiz bir görünüm hissi ile güçlü ve zengin özelliklere sahip bir masaüstü ortamı sunmaya devam ediyor. Manjaro araçlarının bir çoğu KDE içerisine entegre edilmiş duruma getirilmiştir. Manjaro Ayar Yönetimi Aracı ve daha birkaç aracın KDE Sistem Ayarları içerisine yerleştirildiğini göreceksiniz. Önceki sürümlerimizde kısmi bir geçiş yaptığımızı KDE kullanıcılarımız zaten hatırlayacaktır. Bu sürümde Plasma 5.6 kullandık ve KDE-Apps 16.04 uygulamaları dahil ettik. KDE gelişimi ile ilgili son yenilikler ve düzeltmelerden sonra KDE4 sürümlerimizde olduğu gibi görsel, kararlı ve kullanıcı dostu bir standardı yakaladık. KDE5 şimdi oldukça kararlı ve hızlı bir sistem olarak karşınızdadır. Sizi bıktırıp usandıran çöküş raporlarını görmeyceğiniz bir sürüm olmasını umuyoruz. KDE sürümleri hazırlarken, sorunsuz bir çalışma sunmak adına KDE ekibi ile istişare ettiğimizi bilmenizi isteriz.

16.06 ilk sürüm adayımızda Kernel 4.4 LTS kullanılmıştır. En güncel ve kararlı sürücüler yine bu sürüme dahil edilmiştir. Manjaro her zaman maksimum donanım uyumu üzerine titizlikle çalışmaktadır.

Bildiğiniz gibi Manjaro Ayar Yöneticisi sizlere kernel sürümlerini tek tıklama ile kurmak ya da kaldırmak gibi büyük bir kolaylığı grafik arayüz ile sağlamaktadır. Kararlı ya da kararsız birçok linux çekirdeği tercihinize bağlı olarak depolarımızda tutulmaktadır. Dileyen dilediğini Manjaro Ayar Yönetiminden tercih edebilir. Biz MSM üzerinde bazı kernel seçeneklerini azaltma yoluna gitmedik. Dilediğiniz sürümü tercih edebilirsiniz. Manjaro linux tüm kernel sürümleri ile sorunsuz çalışan, tüm çekirdekleri destekleyen ender dağıtımlardandır. Manjaro Settings Manager ayarlarının birçoğu, Plasma 5 yani KDE Sistem Ayarların üzerine entegre edilmiş ve gayet tutarlı bir şekilde çalışması sağlanmıştır. Halen maksimum entegrasyon için çalışmalar yapılmaktadır.

Yine bildiğiniz gibi PAMAC bizim grafik arayüz kullanan paket yükleyicilerimizden biridir. Geliştiricilerimizden Guillaume yoğun bir çalışma ile PAMAC üzerinde hem görsel, hemde işlevsel anlamda yenillikler sunmak için gayret etmektedir. Bu sürümde 4.0 versiyonuna yükselttik ve Pacman/ALPM 5.0 artık sorunsuz ve güçlü bir şekilde PAMAC üzerinde çalışmaktadır. Pamac artık güncelleme yaparken ya da paket yüklerken, indirme işlemlerinin uzaması, bağlantının kesilmesi gibi durumlarda işlemi kendisi iptal edebilecek ve daha hızlı bir yansı üzerinden devam edecek, işlemleri tamamlayacak kabiliyettedir. Herhangi bir paketin üzeri tıkladığınızda size paket ile ilgili detaylı bilgi veren bir slayt pencere getirmektedir. Paket bilgilerinde paket bağımlılıklarına kadar birçok detayı görebilirsiniz. Siz paketler hakkında bilgilere bakarken, pamac verdiğiniz işleri sürdürmeye devam eder ve herhangi bir kesinti olmaz.

Manjaro 16.06 Daniella ilk saram adayını sanal ve gerçek makinelerde kurun kullanın didikleyin. Karşılaştığınız hataları ve isteklerinizi bize bu başlık altından geri bildirim yapın. Böylece her sürüm bir öncekinden daha mükemmel bir halde size dönecektir. Neredeyse kararlı sürüm diyebileceğimiz Bu sürümü beğeneceğinizi umuyoruz.

Kurulumdan önce indirilen kurulum medyalarının doğruluğunu sistemi kurmadan önce kontrol ediniz.

Kurulum medyası ile ilgili doğrulama bilgileri şunlardır:
gpg signature: key ID 11C7F07E “Philip Müller philm_at_manjaro.org” (doğrulama için örnekleme ‘gpa’ (Linux), ‘Gpg4win’ (Windows) veya ‘MacGPG’ (OSx) )

Saygılarımla…

Philip Müller ve Manjaro Geliştirici Takımı

indirme bağlantıları
resmi sürüm duyurusu - küresel blog
resmi sürüm duyurusu - küresel forum
Türkiye Topluluğu Duyurusu