Laptop wolniej chodzi, gdy odłączy się go ze źródła zasilania

Wspomnę jeszcze, że mam slowmotion podczas korzystania z normalnych aplikacji typu VSC i tym podobne, nawet gdy urządzenie jest podłączone do prądu. Na pewno nie jest to wina mojego laptopa, ponieważ w OS'ie Win10, jest wszystko OK. Może procesor ma ograniczoną wydajność? Nie mam pojęcia.

Zatem podsumowując:
- Na baterii: Ogromne lagi, slowmotion, strony www ładują się o wiele dużej, niż powinny. (CPU nie jest obciążone).
- Na zasilaniu: Aż takich lagów nie ma, da się pracować. Lekkie slowmotion. (CPU nie jest również obciążone).
- Przy okazji: Coś sobie Manjaro nie radzi z moją kartą dźwiękową. Jeśli rozmawiam z kimś online, ludzie mi się żalą, że mam mikrofon ogarnąć, bo mam przestery (xd). Przełączam się na WIN10, a tu zaskoczenie! Nie mam przesterów! Nie wiem, czy się może przydać ta informacja, ale, wtedy kiedy uruchamiam laptopa, z głośników dochodzą dziwne odgłosy (czyt. pierdy). Tylko podczas rozruchu OS'a Manjaro. Karta dźwiękowa jest w stu procentach sprawna. Mogę to nagrać.

Przepraszam za błędy. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Informacje: [PL]
System operacyjny: Manjaro Linux
Wersja Plazmy KDE: 5.18.5
Wersja Szkieletów KDE: 5.70.0
Wersja Qt: 5.15.0
Wersja jądra: 5.7.0-3-MANJARO
Architektura systemu: 64-bity
Procesory: 4 × Intel® Core™ i5-7200U CPU @ 2.50GHz
Pamięć: 7,6 GiB RAM-u

ENG:
Operating System: Manjaro Linux
KDE Plasma Version: 5.18.5
KDE Frameworks Version: 5.70.0
Qt Version: 5.15.0
Kernel Version: 5.7.0-3-MANJARO
OS Type: 64-bit
Processors: 4 × Intel® Core™ i5-7200U CPU @ 2.50GHz
Memory: 7,6 GiB

W wypadku obniżenia wydajności na baterii posprawdzałbym ustawienia tlp. Zazwyczaj domyślne są najlepsze, ale mogą się zdarzyć konfiguracje sprzętowe, które będą wymagały innych.

Ponieważ ustawienia tlp są bardzo rozbudowane i skomplikowane, najlepiej skorzystać z nakładki GUI:

tlpui

Zrób sobie kopię zapasową domyślnego pliku konfiguracyjnego w razie czego, albo dokumentuj każdą zmianę i eksperymentuj. Trochę to potrwa.

Może to nie mieć nic wspólnego, ale w razie czego sprawdź sobie parametry ACPI i też poeksperymentuj:

Co do dźwięku to ciężka sprawa, bo sterowniki są w jądrze i zdarza się, że jeśli masz osobną kartę dźwiękową (jak ja) to nie ma poprawnego sterownika. Wtedy jakiś domyślny jest używany, najlepszy jaki jest dostępny, ale i tak może nie być w pełni dostosowany do twojej karty, więc różne problemy mogą się pojawić.
Z drugiej strony, dźwięk to gigantyczny i skomplikowany temat i jest sporo rzeczy do zrobienia czy ustawienia, więc może jednak jest szansa to poprawić? Może po prostu masz źle skonfigurowany wejście dźwiękowe (sound input)?
Tutaj musisz niestety zagłębić się w temat i też poeksperymentować. Szczególnie że nie podałeś jaki sprzęt masz, więc mogę tylko zgadywać.

W tematach pomocy trzeba podawać dane sprzętowe, więc to, co posłałeś, jest OK, ale ciągle za mało. Poślij wynik komendy:

inxi -Fxxx0

i może ktoś będzie wiedział więcej na temat dźwięku lub specyfiki działania twojego sprzętu.

Witaj. Dzięki za odpowiedź.

Szczerze to nie lubię eksperymentować - jak już to na VM. Po prostu nie chce mi się już 4 raz reinstalować Manjaro. Pakiet tlpui wgrałem. O to screeny sekcji które są dla nas istotne.
Subdomena zrzutów: i.imgur.com

1. /i6u5qg7.png
  2. a) /DKDPfBv.png
    b) /ly3XYzi.png
    c) /grG1VCS.png
  3. /W7HywjU.png

Konfiguracja

--- TLP 1.3.1 --------------------------------------------

+++ Configured Settings:
defaults.conf L0004: TLP_ENABLE="1"
defaults.conf L0005: TLP_PERSISTENT_DEFAULT="0"
defaults.conf L0006: DISK_IDLE_SECS_ON_AC="0"
defaults.conf L0007: DISK_IDLE_SECS_ON_BAT="2"
defaults.conf L0008: MAX_LOST_WORK_SECS_ON_AC="15"
defaults.conf L0009: MAX_LOST_WORK_SECS_ON_BAT="60"
defaults.conf L0010: CPU_ENERGY_PERF_POLICY_ON_AC="balance_performance"
defaults.conf L0011: CPU_ENERGY_PERF_POLICY_ON_BAT="balance_power"
defaults.conf L0012: SCHED_POWERSAVE_ON_AC="0"
defaults.conf L0013: SCHED_POWERSAVE_ON_BAT="1"
defaults.conf L0014: NMI_WATCHDOG="0"
defaults.conf L0015: DISK_DEVICES="nvme0n1 sda"
defaults.conf L0016: DISK_APM_LEVEL_ON_AC="254 254"
defaults.conf L0017: DISK_APM_LEVEL_ON_BAT="128 128"
defaults.conf L0018: DISK_IOSCHED="keep keep"
defaults.conf L0019: SATA_LINKPWR_ON_AC="med_power_with_dipm max_performance"
defaults.conf L0020: SATA_LINKPWR_ON_BAT="med_power_with_dipm min_power"
defaults.conf L0021: AHCI_RUNTIME_PM_TIMEOUT="15"
defaults.conf L0022: PCIE_ASPM_ON_AC="default"
defaults.conf L0023: PCIE_ASPM_ON_BAT="default"
defaults.conf L0024: RADEON_POWER_PROFILE_ON_AC="default"
defaults.conf L0025: RADEON_POWER_PROFILE_ON_BAT="default"
defaults.conf L0026: RADEON_DPM_PERF_LEVEL_ON_AC="auto"
defaults.conf L0027: RADEON_DPM_PERF_LEVEL_ON_BAT="auto"
defaults.conf L0028: WIFI_PWR_ON_AC="off"
defaults.conf L0029: WIFI_PWR_ON_BAT="on"
defaults.conf L0030: WOL_DISABLE="Y"
defaults.conf L0031: SOUND_POWER_SAVE_ON_AC="0"
defaults.conf L0032: SOUND_POWER_SAVE_ON_BAT="1"
defaults.conf L0033: SOUND_POWER_SAVE_CONTROLLER="Y"
defaults.conf L0034: BAY_POWEROFF_ON_AC="0"
defaults.conf L0035: BAY_POWEROFF_ON_BAT="0"
defaults.conf L0036: BAY_DEVICE="sr0"
defaults.conf L0037: RUNTIME_PM_ON_AC="on"
defaults.conf L0038: RUNTIME_PM_ON_BAT="auto"
defaults.conf L0039: RUNTIME_PM_DRIVER_BLACKLIST="amdgpu mei_me nouveau nvidia pcieport radeon"
defaults.conf L0040: USB_AUTOSUSPEND="1"
defaults.conf L0041: USB_BLACKLIST_BTUSB="0"
defaults.conf L0042: USB_BLACKLIST_PHONE="0"
defaults.conf L0043: USB_BLACKLIST_PRINTER="1"
defaults.conf L0044: USB_BLACKLIST_WWAN="0"
defaults.conf L0045: USB_AUTOSUSPEND_DISABLE_ON_SHUTDOWN="0"
defaults.conf L0046: RESTORE_DEVICE_STATE_ON_STARTUP="0"
defaults.conf L0047: RESTORE_THRESHOLDS_ON_BAT="0"
defaults.conf L0048: NATACPI_ENABLE="1"
defaults.conf L0049: TPACPI_ENABLE="1"
defaults.conf L0050: TPSMAPI_ENABLE="1"

+++ System Info
System = Dell Inc. Inspiron 15-3567
BIOS = 2.10.0
Release = "Manjaro Linux"
Kernel = 5.7.9-1-MANJARO #1 SMP PREEMPT Thu Jul 16 08:20:05 UTC 2020 x86_64
/proc/cmdline = BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-5.7-x86_64 root=UUID=1049e583-a6b7-4d5e-a171-493031e760a1 rw quiet apparmor=1 security=apparmor udev.log_priority=3
Init system = systemd
Boot mode = UEFI

+++ TLP Status
State = enabled
RDW state = not installed
Last run = 18:18:22, 476 sec(s) ago
Mode = AC
Power source = AC

Notice: systemd-rfkill.service is not masked -- invoke "systemctl mask systemd-rfkill.service" to correct this!
Notice: systemd-rfkill.socket is not masked -- invoke "systemctl mask systemd-rfkill.socket" to correct this!

+++ Temperatures
CPU temp = 57 [°C]
Fan speed (fan1) = 0 [/min]

+++ Wireless
bluetooth = on
wifi = on
wwan = none (no device)

hci0(btusb) : bluetooth, not connected
wlp1s0(iwlwifi) : wifi, connected, power management = off

+++ USB
Autosuspend = enabled
Device whitelist = (not configured)
Device blacklist = (not configured)
Bluetooth blacklist = disabled
Phone blacklist = disabled
WWAN blacklist = disabled

Bus 002 Device 001 ID 1d6b:0003 control = auto, autosuspend_delay_ms = 0 -- Linux Foundation 3.0 root hub (hub)
Bus 001 Device 006 ID 8087:0a2a control = auto, autosuspend_delay_ms = 2000 -- Intel Corp. (btusb)
Bus 001 Device 005 ID 0bda:0129 control = auto, autosuspend_delay_ms = 2000 -- Realtek Semiconductor Corp. RTS5129 Card Reader Controller (rtsx_usb)
Bus 001 Device 004 ID 0bda:5689 control = auto, autosuspend_delay_ms = 2000 -- Realtek Semiconductor Corp. Integrated Webcam (uvcvideo)
Bus 001 Device 003 ID 1bcf:08a0 control = on, autosuspend_delay_ms = 2000 -- Sunplus Innovation Technology Inc. (usbhid)
Bus 001 Device 007 ID 04e8:1f05 control = auto, autosuspend_delay_ms = 2000 -- Samsung Electronics Co., Ltd S2 Portable [JMicron] (500GB) (usb-storage)
Bus 001 Device 001 ID 1d6b:0002 control = auto, autosuspend_delay_ms = 0 -- Linux Foundation 2.0 root hub (hub)

Jak rozmawiam z kimś online jestem zmuszony przełączyć Wewnętrzny mikrofon (wbudowany w laptopie) na Mikrofon ze słuchawek. W tym i tym mikrofonie są przestery - ale w wbudowanym gorsze. W OS'ie WIN10 jest okej.

Dobrze by było. ponieważ mam zamiar olać WIN i przejść na dystrybucje Manjaro Linux.

Nie mam pojęcia.

Zdaję sobie z tego sprawę lecz nie spodziewałem się, że ktoś w tym dziale w ogóle odpowie, a z tego co widzę kategoria przeznaczona do rozmów w języku Polskim jest martwa. Serdecznie dziękuje za wszelkie wskazówki dotyczące rozwiązania mojego problemu. Doceniam sobie Twoje staranie.

O to specyfikacja mojego laptopa z polecenia inxi -Fxxx0

System: Host: Dellek Kernel: 5.7.9-1-MANJARO x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 10.1.0 Desktop: KDE Plasma 5.19.3
tk: Qt 5.15.0 wm: kwin_x11 dm: SDDM Distro: Manjaro Linux
Machine: Type: Laptop System: Dell product: Inspiron 15-3567 v: N/A serial: Chassis: type: 9
serial:
Mobo: Dell model: 0XPYYD v: A00 serial: UEFI: Dell v: 2.10.0 date: 05/10/2019
Battery: ID-1: BAT0 charge: 9.8 Wh condition: 33.3/41.4 Wh (80%) volts: 16.1/14.8 model: SMP DELL GR43747 type: Li-ion
serial: 7019 status: Charging
CPU: Topology: Dual Core model: Intel Core i5-7200U bits: 64 type: MT MCP arch: Amber Lake rev: 9 L2 cache: 3072 KiB
flags: avx avx2 lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 21607
Speed: 700 MHz min/max: 400/3100 MHz Core speeds (MHz): 1: 700 2: 700 3: 700 4: 700
Graphics: Device-1: Intel HD Graphics 620 vendor: Dell driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:5916
Display: x11 server: X.Org 1.20.8 driver: intel unloaded: modesetting alternate: fbdev,vesa compositor: kwin_x11
resolution: 1920x1080~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa Intel HD Graphics 620 (KBL GT2) v: 4.6 Mesa 20.1.3 direct render: Yes
Audio: Device-1: Intel Sunrise Point-LP HD Audio vendor: Dell driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1f.3
chip ID: 8086:9d71
Sound Server: ALSA v: k5.7.9-1-MANJARO
Network: Device-1: Intel Wireless 3165 driver: iwlwifi v: kernel port: f040 bus ID: 01:00.0 chip ID: 8086:3165
IF: wlp1s0 state: up mac: b4:69:21:72:1b:f4
Device-2: Realtek RTL810xE PCI Express Fast Ethernet vendor: Dell driver: r8169 v: kernel port: e000
bus ID: 02:00.0 chip ID: 10ec:8136
IF: enp2s0 state: down mac: 6c:2b:59:40:a5:99
Drives: Local Storage: total: 704.24 GiB used: 15.93 GiB (2.3%)
ID-1: /dev/sda vendor: SK Hynix model: SC311 SATA 256GB size: 238.47 GiB speed: 6.0 Gb/s serial: MS8AN43261330A63M
rev: 0P10 scheme: GPT
ID-2: /dev/sdb type: USB vendor: Samsung model: S2 Portable size: 465.76 GiB serial: 0000002CE093105017E5
scheme: MBR
Partition: ID-1: / size: 97.93 GiB used: 15.91 GiB (16.2%) fs: ext4 dev: /dev/sda8
Sensors: System Temperatures: cpu: 48.0 C mobo: 47.0 C
Fan Speeds (RPM): cpu: 0
Info: Processes: 200 Uptime: 17m Memory: 7.65 GiB used: 1.58 GiB (20.7%) Init: systemd v: 245 Compilers: gcc: 10.1.0
Shell: bash v: 5.0.18 running in: konsole inxi: 3.0.37

Wspomnę jeszcze, że dysk Samsung S2 Portable jest dyskiem zewnętrznym i proszę nie brać go pod uwagę.

Przepraszam za błędy. Pozdrawiam.

Masz ten sam driver audio co ja i w moim wypadku działa on wadliwie, bo system źle wykrywa kartę:

Device-1: Intel 100 Series/C230 Series Family HD Audio driver: snd_hda_intel

W specyfikacji laptopa mam podane, że mam kartę audio (nie zintegrowaną) Creative Sound Core 3D with SBX Pro Studio, a system rozpoznaje jako integrę Intela... Kompletna bzdura, ale brak lepszych sterowników więc czasem pojawiają się drobne błędy audio i nic na to nie poradzę. I tak się cieszę, że jakaś aktualizacja parę lat temu wprowadziła obsługę wejścia jack, bo na początku jack w ogóle nie działał.

U ciebie może być pododnie jeśli nie rozpoznaje karty prawidłowo. Windows ma sterowniki do niej i dlatego wszystko działa OK, ale jeśli producent nie udostępnił sterowników pod Linuxa, efekt jest jaki jest. Coś tam można podciągnąć konfiguracją, ale różne problemy mogą się pojawiać.

Z drugiej strony Dell jest zwykle dość kompatybilny z Linuxem, więc byłoby dziwne jakby karta dźwiękowa była jakaś nietypowa.

Niestety nie jest to moja działka, więc więcej szans będziesz miał zaczynając temat po angielsku.
Możesz też poszukać tematów o twoim modelu laptopa. Może ktoś wspomina tam o dźwięku i jest jakieś rozwiązanie?

Dźwięk to jeszcze pół biedy, bardziej wkurzają mnie lagi.

To na pewno nie jest normalne, bo nikt nie ma takich objawów. Jakieś spowolnienia wydajności na baterii są oczekiwane, ale to może przy grach czy mocno obciążających procesach. Przy normalnych działaniach, nawet przy przeglądarkach (a te potrafią być ciężkie) raczej nie powinno się widzieć różnicy w działaniu między baterią i zasilaniem, a przynajmniej ja takiej różnicy nie widzę i większość też się na to nie skarży.

Musisz jakoś odkryć co jest przyczyną tego spowolnienia, więc pewnie przeglądanie logów się kłania, plus obserwowanie ksysguard, htop czy innych, lepszych narzędzi. Było takie jedno terminalowe badające wydajność i szybko pokazujące każdy proces, który wykracza poza normy. Mam to pewnie zainstalowane, ale że nie używałem od paru lat to nie pamiętam nazwy...

Powodów może być milion. :disappointed_relieved:
No nic, poradzę sobie. Dzięki za podpowiedzi :slight_smile:

EDIT: Sprawdziłem obciążenie CPU i GPU, nic nie jest obciążone.

Ale widziałeś to w momencie lagu czy ogólnie? Takie lagi mogą powodować chwilowe skoki użycia i szybko spadać.

Kurde, takie ogólne problemy ciężko debugować :frowning:.

Nic nie jest obciazone - podczas lagow. Usunalem partycje z Manjaro oraz cały jego bootmanager. Nie mam siły do tego. Pozostane przy WIN.

Moim zdaniem to jest wina sterownikow - linux nie radzi sobie z driverami do mojej karty graficznej, albo tez do CPU. Tak jak mowilem, powodow moze byc milion.
Na linuxie mam: 1FPS, a na Windowsie: 999FPS

Pozdrawiam.

Co? Chyba po raz pierwszy mówisz o problemie wydajności w grach! Wcześniej była mowa o zasilaniu i zwoleniu na baterii czy lagach podczas pewnych akcji.

Tymczasem sterowniki to zupełnie inny temat i w ogóle go nie ruszyliśmy. Jeśli gra ci źle chodzi i wyraźnie nie używa Nvidii to musiałeś coś źle ustawić, bo Nvidia czy AMD chodzą spokojnie na Linuxach.

W danych sprzętowych masz tylko:

Graphics: Device-1: Intel HD Graphics 620 vendor: Dell driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:5916
Display: x11 server: [X.Org](http://X.Org) 1.20.8 driver: intel unloaded: modesetting alternate: fbdev,vesa compositor: kwin_x11
resolution: 1920x1080~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa Intel HD Graphics 620 (KBL GT2) v: 4.6 Mesa 20.1.3 direct render: Yes

Albo nie masz tylko zintegrowaną kartę graficzną Intel albo masz układ hybrydowy i coś poważnie schrzanione w konfiguracji jeśli nie widzi w ogóle Nvidii.

Radziłbym przeinstalować system i trochę się popytać jak czegoś nie jesteś pewien, żeby nie popełnić tych samych błędów.

Jeśli masz taki problem ze sterownikami to pierwsze to trzeba byłoby rozwiązać a nie skupiać się na drugorzędnych sprawach jak robiliśmy to do tej pory.

Przy prawidłowych ustawieniach zwykle jest spadek ok. 15-20% FPS na Linuxie lub wynik może być porównywalny do Windowsa. Tak duży spadek jak ty masz to zdecydowanie błąd, który nie wynika z samego Linuxa ale złej konfiguracji.

Dla porównania, tak wygląda info sprzętowe dla laptopa hybrydowego:

Graphics:  Device-1: Intel HD Graphics 530 driver: i915 v: kernel 
           Device-2: NVIDIA GM204M [GeForce GTX 970M] driver: nouveau v: kernel 
           Display: x11 server: X.Org 1.20.8 driver: modesetting resolution: 1920x1080~60Hz 
           OpenGL: renderer: Mesa Intel HD Graphics 530 (SKL GT2) v: 4.6 Mesa 20.1.3

U ciebie nie ma w ogóle wypisanego Device-2. Nawet bez poprawnych sterowników karty są wykrywane, więc jeśli masz Nvidię czy AMD to jest coś poważnie nie tak z całą instalacją.

Myślę, że dalsza kontynuacja tego tematu jest zbędna.

Widzę, że kompletnie nie trybisz o co mi chodzi. Karta graficzna nie jest wymagana tylko do gier - w które nie gram. Moim zdaniem jest to ewidentna wina driverów (które nie są zoptymalizowane pod kątem linuxa i działają po prostu nie stabilnie) od firmy Intel.

Nie tylko. Pisałem również, że mam lagi podczas, gdy nawet moje urządzenie jest podłączone do źródła zasilania w systemie operacyjnym Linux, dystrybucja Manjaro.

Nie wiem skąd Ci przyszedł temat gier - do głowy. Może sterowniki do mojego CPU nie są zoptymalizowane pod kątem Manjaro?

Jeśli gra ci źle chodzi i wyraźnie nie używa Nvidii to musiałeś coś źle ustawić, bo Nvidia czy AMD chodzą spokojnie na Linuxach.

Tutaj również nie wiem po co poruszasz temat Nvidii skoro używam integry. Procesory z firmy AMD, lepiej sobie radzą z Linuxem.

Jakiej Nvidii kur***? - Za przeproszeniem. Drugi raz powtarzam, że mam tylko integre!

Na prawdę nie chce mi się robić tego już piąty raz.

To już sam linux decyduje o optymalnych ustawieniach...

Instalacja OS'a przebiegła w 100% pomyślnie. Nie posiadam drugiej karty graficznej.

Z poważaniem.
Pozdrawiam.

Forum kindly sponsored by