Instalowanie Manjaro na miejsce Ubuntu

Witam!
Miałem kiedyś samego Windows 10, zainstalowałem obok niego ubuntu. Teraz chcę zamiast ubuntu postawić manjaro. Czy da się to zrobić bez usuwania gruba? Zamierzałem podczas instalacji sformatować partycje z ubuntu i w ten sposób się go pozbyć. Czy po takim zabiegu i instalacji systemu będzie grub (nawet jeśli jakiś od manjaro)?

Czy instalacja jest w na tabeli GPT czy MBR (dos), w trybie UEFI czy Legacy?

tabela MBR, tryb UEFI (MBR jestem pewien, co do UEFI to tak sądzę, bo mam biosa UEFI)

Coś się nie zgadza. Na MBR nie da się zrobić UEFI. Masz partycję EFI windowsa? Jeśli tak to masz na bank GPT. Jeśli nie, to możesz mieć tryb Legacy jeśli Win10 był aktualizowany z Win7.

Dopytuję, się, bo to ma znaczenie w twoim pytaniu. W Legacy każdy Linux będzie nadpisywał poprzedni Grub chyba że masz opcję o nie instalowaniu go w instaltorze nowego systemu. W przypadku UEFI można instalować wiele grubów, bo trafiają do innych folderów na partycji EFI i nie ma konfliktu. Wtedy z poziomu UEFI wymbierasz, który grub ma być uruchamiany na starcie.

Po prostu w tej sytuacji musisz koniecznie rozgryźć co to są tabele partycji MBR/GPT i jakie są różnice UEFI/Legacy, inaczej szansa popsucia jest bardzo duża. To zwykle jest problem z dual boot. Np. Uruchamiają ludzie live USB w Legacy i potem manualnie wybierają UEFI i wydaje im się, że to będzie działać, a potem system się nie urchamia i startuje Windows i się dziwią czemu.

Jak się znasz na tych sprawach wtedy instalacje wychodzą od razu i bez problemów. Niektórzy mogą narzekać, że Linuxa tak się źle instaluje, ale to są sprawy, które nie mają nic wspólnego z Linuxem. Przy instalacji Windowsa obok istniejącego Linuxa też trzeba byłoby to rozpatrywać, bo inaczej wszystko się posypie.

Tak jak pisałem MBR jestem pewien. Ale racja, aktualizowałem do 10 z 7, tyle, że później stawiałem 10 na nowo. I nie ważne czy mam GPT czy MBR, to bios UEFI mogę mieć i tak. A co do całej sytuacji to zrobiłem kopię clonezillą i spróbuję zainstalować manjaro, zobaczę co wyjdzie, w razie czego mam kopię

W takim razie na 100% masz MBR w trybie Legacy. To, że masz UEFI nie oznacza, że nie funcjonuje w trybie Legacy (kompatybilności ze starym BIOSem).

Tryb UEFI, żeby działać ma parę wymagań:

• tabela GPT
  • partycja EFI fat32 z odpowiednimi flagami
  • system powinien wrzucić pliki rozruchowe do folderów na partycji EFI
  • BIOS/UEFI musi mieć ustawiony start UEFI i czasem wykrywa automatycznie a czasem trzeba manualnie ustawić i nawet podać pełną ścieżkę do odpowiednich plików rozruchowych.

W tej sytuacji po prostu Manjaro nadpisze Grub Ubuntu jeśli wykonasz poprawną instalację Legacy. Grub Manjaro powinien rozpoznać wszystkie systemy i je uruchamiać bez problemu.

Jeśli byś nie zainstalował gruba Manjaro, to wtedy trzeba byłoby odświeżyć grub ubuntu przez zalogowanie się do ubuntu i wykonanie komendy sudo update-grub, żeby wykrył nowy system. Dawniej grub ubuntu nie był w stanie uruchomić systemów opartych na Arch (Ubuntu używał starej wersji grub), ale podobno od jakiegoś czasu to nie jest problem. Dawniej po prostu miałeś kernel panic. Nie gwarantuję, bo nie próbowałem od dawan instalować nic ubunto-pochodnego.