Pomoc w wyborze strony do "hostowania"

Cześć wszystkim.

Mam pytanie połączone z prośbą, jeśli nie znajdę odpowiedzi, to będę szukać dalej, ale może się uda :wink:

Nie jestem początkującym użytkownikiem linuksa, ale jednocześnie daleko mi do stopnia zaawansowanego. Nawet średniozaawansowany to pewnie za dużo. Lubię jednak grzebać w grach z lat 1995-2010 w taki sposób, aby je bezproblemowo uruchomić na linuksie, czy to przez wine, czy to przez dosboxa, czy to przez scummvm.

Sporo takich gier uruchomiłem, czasem “od strzała”, czasem musiałem się trochę nagimnastykować. I właśnie w tym momencie chciałbym spakować odpowiednio przygotowane pliki/foldery, żeby kolejny użytkownik musiał jedynie rozpakować paczkę i według konkretnej instrukcji (którą też bym załączył) uruchomić grę.

Takie tutoriale od początkującego dla początkujących.

Właściwe pytanie - na jakiej stronie coś takiego uskutecznić? Myślałem początkowo o czymś w rodzaju githubu, ale to jest bardziej do kodu. Chodzi mi o coś przejrzystego, coś z elementami chomika, coś z dysku google, coś z archive.org itp. Tak żeby to miało ręce i nogi. Żebym mógł też np. wstawić jakieś ogólne readme, typu “przygotowanie komputera, co musisz najpierw zainstalować” itp.

Czy ktoś może zna odpowiednią stronę? Będę wdzięczny za rady.

Od razu wolę też zaznaczyć, że nie chodzi tu o piractwo. To jedynie pomoc, grę trzeba nabyć na własną rękę. Jednocześnie trzeba stwierdzić, że większość tych gier to abandonware, sporo jest też “zaginionych” polskich wersji.

Github jest idealnym miejscem do tego celu. To wbrew pozorom nie jest tylko miejsce dla programistów, niektórzy wykorzystują go np. do prowadzenia blogów :wink:

Możesz zrobić coś na wzór np. tego repozytorium i stworzyć dodatkowo skrypty instalacyjne dla Lutrisa (które oczywiście udostępniłbyś również na stronie Lutrisa).

Dzięki za odpowiedź.

Wiesz, nawet zacząłem tworzyć repozytorium na githubie, ale powiem Ci, co mnie od tego trochę, przynajmniej wstępnie, odrzuca:

  1. Mało przejrzysty interfejs i bądź co bądź stosunkowa trudność obsługi. Ja preferuję wszelkie gui :wink:
  2. Tam zapisuje się publicznie każda moja zmiana. Zaraz zaleję to repozytorium commitami, do których każdy będzie miał dostęp…
  3. Wolałbym coś niemicrosoftowego, tak na wszelki wypadek :wink: - chociaż do windowsa nic nie mam i szczerze - uważam go za bardzo dobry system operacyjny.

Lutrisa akurat nie lubię. Wolę wszystko robić samemu i mieć każdą grę oddzielnie. Ogólnie jakoś ciężko mi się współpracuje z tymi zamiennikami windowsowych sklepów.

Ten przykładowy hub całkiem fajny, sprawdzę go bliżej.

Tu przykładowe gry dosowe, które fajnie ogarnąłem:

Tu scummove:

A tu kilka gier wrzuciłem na archive, ale mówię - muszę się jeszcze w tym wszystkim trochę “pospecjalizować”.

https://archive.org/details/@electronic_punk

Przejrzę też to:

https://www.guru99.com/github-alternative.html

No to może być trudno, Gihtub ogólnie uchodzi za najłatwiejszy i najprzyjaźniejszy z tego typu serwisów – nigdy nie używałem, ale ponoć mają całkiem niezłą aplikację GUI – Github Desktop. Poza tym do obsługi samego gita możesz wykorzystać inne narzędzia gui – SmartGit, GitKraken, git-cola, GitAhead… Trochę tego jest, choć przyznam się, że z żadnego nie korzystałem dłużej niż chwilę – ja z kolei jestem typowo konsolowcem :slight_smile:

Naucz się obsługi gita, dowiedz się, co to jest i jak działa git rebase, a zmienisz zdanie :wink:

Github, Gitlab, Codeberg, Gitea itp. to tylko webowe nakładki na gita i de facto przeglądarkowe gui na niego. Jest ich cała masa, część to gotowe platformy (jak Github) część jest self-hosted (czyli de facto musisz wykupić sobie serwerek, na którym go postawisz i skonfigurujesz od zera – do nich zalicza się np. Gitea) Co wybierzesz zależy już od twoich preferencji, pod spodem i tak będzie to samo. Od poznania podstaw gita nie uciekniesz – ja ze swej strony mogę polecić Learn Git Branching.