Grub Windows Kayboldu

Daha bir kaç saat öncesine kadar grub da windows görünürken şu an görünmüyor. Grub u güncelledim. Windows diskini /mnt/boot dizinin altına mount ettim ama gelmiyor. Sizce ne olmuş olabilir ?

sudo os-prober 

terminalde yazdığında Windows'u görebiliyor musun? Görebiliyorsan sudo update-grub yapmayı dene. Göremiyorsan, Windows grub dosyaların bozulmuş olabilir.

yazdım hiçbir şey çıkmadı.

Bu durumda windows grubu silinmiş veya bozulmuş gibi gözüküyor. Burada ki yöntemleri deneyebilirsin.

Hocam ben manjaro ile oynarken ayarları bozdum. Bugün yeniden kurdum her iki işletim sisteminide. Önce windows u kurdum daha sonra manjaroyu kurdum. Şimdi grub da yine windows gözükmüyor. Sizin verdiğiniz linkteki şeyleri uyguladım olmadı. Ondan önce https://wiki.manjaro.org/index.php?title=GRUB_Önyükleyicisini_Yeniden_Yükle bu linkte en alttaki uefi sistemler için olan bölümü uyguladım olmadı. Windows gözükmüyor grub da. Bu arada SSD de manjaro HDD de Windows bulunuyor. Daha öncede aynı şey olmuştu ve ben attığım linkteki şeyleri uygulayıp yapmıştım şimdi olmuyor. Yardımlarınızı bekliyorum :slight_smile:

Arkadaşlar halletim. Epey bir uğraştım ama. En baştan anlatayım. Şimdi SSD ye linux u yükleyip ondan sonra HDD ye windows yükleyince direk windows, hdd ye windows u yükleyip üstüne SSD ye linux u yükleyince sadece linux başlıyordu. Grub ekranında bir türlü göremedim windows u. Her yolu denedim. 2 kez sil baştan yaptım. En sonunda 2 sinide bozunca sinirlenip bıraktım. Daha sonra aklıma birşeyi denemek geldi. Madem ben birini yükleyip üstüne diğerini yükleyince olmuyor bende önce hdd yi söküp SSD ye linux u kurarım daha sonra SSD yi söküp HDD ye windows u kurarım dedim. Denedim ve oldu. İlk başta yine grub ekranı gelmedi. Ama boot menüsünden ODD(benim hdd cd nin yerinde takılı o yüzden ODD yi seçiyorum. BIOS um SSD yi ve HDD yi ayrı görmüyor. İkisini HDD/SSD şeklinde görüyor.) yi seçince windows başladı. E daha önceden de böyle yapsaydın diyeceksiniz ama benim BIOS biraz saçma önceden bunu yapınca olmuyordu. Ya hep linux yada hep Windows başlıyordu. Neyse Windows da bütün güncellemeleri falan halletim sıra linux a geldi. İlk başta çekirdeği değiştirdim. Benim bilgisayarda uyumlu çalışan 4.19 çekirdeği yükledim. Yükledikten sonra terminalden sudo update-grub komutunu verdim. Çıktıda windows u gördüm. Daha sonra reboot ettim ve grub ekranında windows da var. Epey uzun oldu ama aynı problemi yaşayabilecek biri olabilir diye uzun uzun yazdım. İnşallah sorununuzu çözmeye yardımcı olur.

Forum kindly sponsored by