Console'a login olmak?

Daha kalabalık olur diye İngilizce olarak Newbies kısmında paylaştım ama benim İngilizcem mi yetersiz, yoksa başka şeyler mi bilemedim, anlattığımı anlayan olmadı.
https://forum.manjaro.org/t/logging-in-without-gui/59640
Burada kendi dilimde sorayım bari…

Ben bir kullanıcı eklemek istiyorum. Öyle olacak ki, bu kullanıcı normal Login Screen’den giriş yapacak ama login olduktan sonra herhangi bir Desktop Environment açılmayacak. Onun yerine direkt Console üzerinden çalışmaya devam edecek. Yani GUI olmadan yapacak bu işi, herşey Command Line yani…

Öneriler şunlar oldu:

1. Login Screen’de CTRL+ALT+F3 kullan ve oradan login ol.

Hayır. Bu tam istediğim değil. Diğer kullanıcılar gibi görünenler arasında kendisini seçecek, şifresini girecek ve buradan Console’a düşecek. Logout yapınca da diğer kullanıcıların giriş yapması için doğrudan Login Screen’e dönecek.

1. set-default multi-user.target gibi bir komut önerdiler.

Hayır, bu da değil. Çünkü bu her kullanıcı için aynı işlemi yapıyor. Yani her kullanıcı Console’dan login oluyor. Fakat ben Console’dan login istemiyorum. Ben Login’den sonra Console istiyorum. Ve herkes için değil, sadece belirli kullanıcılar için.

Eğer derdimi anlatabildiysem yardımcı olmanızı rica ediyorum. Teşekkürler…

Bu isteğinizi masaüstü yönetimi olarak başta i3 WM ve JWM karşılayabilir. Bunları da istemiyorum derseniz kurulu masaüstü yönetimini tüm bileşenleri ile kaldırırsınız ve doğal olarak uçbirim kullanımına kalırsınız. Ya da manjaro cli sürümünü (net install) kurarsınız ve sistemi dilediğiniz noktaya kadar kurup bırakırsınız.

Bakın, ben her kullanıcı için bu olsun istemiyorum. Sadece özel bir veya birkaç kullanıcı bunu yapsın, diğerleri de diledikleri masaüstü ile çalışsınlar. Tek kullanıcılı bir makine değil bu. Normal bir masaüstü kullanmak isteyenler de olacak.

Şimdi “Normal bir masaüstünden giriş yapılır, sonra da Terminal açar.” demeyin. Çünkü masaüstü “kullanma imkanına sahip olmaması” gerekiyor. Bu imkana sahip olup da tercihen Console kullanıyor değil…

İnşallah daha iyi anlaşılmışımdır. Teşekkürler…

Vps oluşturmaya çalışıyorsunuz anladığım kadarı ile. Detaylı bilgiye sahip olmasakda kullanıcıya özel DE kurulumu deneyebilirsin. Dediğim gibi nasıl yapılır pek bir bilgim yok…

Birisi muhakkak benden önce düşünüp buna bir ad vermiştir. Yoksa ben bunun VPS olduğunu bilmiyordum. Biraz daha çalışayım bakalım…