Boot sorunu manjaro açılmıyor

Merhabalar, manjaro kurulumu yaptım ama normal şekilde boot edemiyorum sistemi. Bios "boot menu"de de görünmüyor manjaro. Kurulum usb’sinde “detect efi bootloaders” kısımdan seçerek sistemi açabiliyorum sadece. Yani usb’siz açılmıyor. Açınca sorunsuz çalışıyor.
https://wiki.manjaro.org/index.php/Restore_the_GRUB_Bootloader” burada yazılanları da uyguladım.
Kurulumda “fat32 - boot/efi - esr bayraklı” 277 mb bölüm oluşturdum.
“sda1 vfat EA05-4528 /boot/efi”
Ne yapmalıyım?

2 Likes

teşekkürler sorun çözüldü.

Merhaba, sorun nasıl çözüldü paylaşır mısınız?
Kurulumda zorunlu olduğu için gerektiği gibi efi bölümü oluşturdum. Ancak bu sayede kuruluma devam edebildim. Fakat bilgisayarım bios'lu vu yüzden açılışta sorun yaşıyorum. Foruma kaydolmadan önce sorunu araştırdım, wiki'den sonuç alamayınca çeşitli önerileri denedim. Şuan işletm sistemini sadece ve sadece aşağıdakileri yazarak, sadece USB ile açabiliyorum.

grub> search.file /etc/manjaro-release
grub> config.file /boot/grub/grub.cfg

Ancak grub-install komutunda şu hata ile karşılaşıyorum:

$ sudo grub-install  /dev/sda
[sudo] password for kova: 
x86_64-efi platformu için kuruluyor.
GUID Partition Table Header signature is wrong: be5608740128e852 != 5452415020494645
GUID Partition Table Header signature is wrong: 0 != 5452415020494645
GUID Partition Table Header signature is wrong: be5608740128e852 != 5452415020494645
Kurulum tamamlandı. Hata bildirilmedi.

Sorun şu ki bilgisayarım BİOS'lu olmasına rağmen:

grub> echo $grub_platform
efi

EFİ'den nasıl kurtulur, GRUB kurabilirim?

GUID Partition Table Header signature is wrong:

Hata MBR bir diskin olduğu için vermiş sanırım. Kurulum mediası ile çalıştırıp terminale inxi -Fxz yazıp çıktısını paylaşabilir misin?

Geç yanıtım için üzgünüm. Sorunla uğraşırken forumdan uzak kaldım. inxi komutu çok fazla bilgi listeliyor. Burada gereken bilgiler hangileri?

inxi -Fxz 

çıktısını paylaşabilir misin?

GPT fdisk (gdisk) version 1.0.4                                                                                                                                                                             

Partition table scan:                                                                                                                                               
  MBR: MBR only                                                                                                                             
  BSD: not present                                                                                                                                      
  APM: not present                                                                                                                                      
  GPT: not present                                                                                                                                      

***************************************************************                                                                                                                                                                    
Found invalid GPT and valid MBR; converting MBR to GPT format                                                                                                                                                                      
in memory.                                                                                                                  
Machine:                                                                                                        
  Type: Laptop System: SAMSUNG product: 355V4C/356V4C/3445VC/3545VC                                                                                                                                                                
  v: P07ABF.010.CP serial: <filter>                                                                                                                                                                                             
  Mobo: SAMSUNG model: NP355V5C-S0BTR v: BOARD REVISION 00 serial: <filter>                                                                                                                                                        
  UEFI: American Megatrends v: P07ABF date: 07/04/2013          
Drives:
  Local Storage: total: 413.67 GiB used: 38.28 GiB (9.3%) 
  ID-1: /dev/sda vendor: Samsung model: SSD 650 120GB size: 111.79 GiB 
  ID-2: /dev/sdb vendor: Toshiba model: MK3252GSX size: 298.09 GiB 
  ID-3: /dev/sdc type: USB vendor: Kingston model: DataTraveler 2.0 
  size: 3.78 GiB 
Partition:
  ID-1: / size: 27.37 GiB used: 6.14 GiB (22.4%) fs: ext4 dev: /dev/sda2 
  ID-2: /home size: 36.54 GiB used: 32.11 GiB (87.9%) fs: ext4 
  dev: /dev/sda5 
  ID-3: swap-1 size: 5.49 GiB used: 34.2 MiB (0.6%) fs: swap dev: /dev/sda8 

Diski ile ilgili hata diskin mbr olmasi ile alakli, kurulum asamasinda gpt olarak ayarlayabilirsin. Sistemin uefi destegi var, yani efi bolumu olusturman gerekiyor. Disk ayarlarini(ekran goruntusu ekledim) yaparken new partitation table kismindan GPTyi seç.

Teşekkür ederim. Peki MBR ile devam etmenin bir yolu yok mu?
(Kurulum programı, zaten EFİ bölümü oluşturmaya zorluyor. Onsuz devam etmiyor. Kurulumda zorunlu olarak yüz megabayt civarı EFİ alanı oluşturmuştum. )

Efi olustururken boot ve esp seceneklerini seçtin mi? (mbr kalabilir) ve bios ekraninda UEFI seçili mi?

Evet bunları yaptım. Bir bölümde windos7 bulunduğunda bios da "uefi and lagacy os" seçili .

61. sayfadan itibaren nasıl kurulacağı anlatılıyor, o adımlara göre ilerle.

Teşekkür ederim. Bu kılavuz, kurulum ortamında da var ve pek faydalı olduğunu söyleyemem. Çünkü kılavuza göre, kurulum sırasında bios mu efi mi istediğimize karar verebiliyoruz. Fakat bu gerçekte mümkün olmuyor.

Ekran görüntüsünde yuvarlak içine aldığım kısımda BİOS yazması lazım ama bunu seçebilecğeim bir yer bulamadım. Bu bölge üzerine imleci getirdiğimde ortaya çıkan bilgileri de yazdım. Sorunun kurulum ortamından kaynaklandığını düşünmeye başladım. Bunun için tekrar bir usb oluşturacağım. Yine de daha pratik bir tavsiyeniz varsa alırım. :slight_smile:

Konunu ingilizce olarak
https://forum.manjaro.org/c/technical-issues-and-assistance
bu kısımda açarsan daha çok ve daha doğru yardım alabilirsin.